Certifikovaný realitní profesionál pro Teplicko a okolí

Anna Černá profesionální realitní makléř Teplice

Poptávám nemovitost Nabízím nemovitost Nabídka nemovitostí

Blog

Jak si vybrat realitního makléře?

Jak si vybrat realitního makléře?

Rychlost prodeje nemovitosti, finální cena, ale také pohodlí a duševní klid majitele. To vše závisí na tom, s jakým makléřem se rozhodne spolupracovat. Přinášíme návod, jak si vybrat toho správného realitního makléře a jak včas rozeznat, že něco není v pořádku. 

Větší kancelář s tradicí 

Pokud hledáte realitní kancelář, se kterou chcete navázat spolupráci, raději zvolte větší a zavedenější, jejíž jméno je vám alespoň trochu známé. Důvody jsou především dva: máte větší jistotu, že makléři budou školení profesionálové, protože si jejich kancelář nechce kazit dobrou pověst. Druhým důvodem je fakt, že větší realitní síť většinou znamená pobočky po celé republice. Díky tomu máte jistotu, že její makléři budou vzájemně spolupracovat a dokáží nabídnout vaši nemovitost v rámci celého trhu. Zvyšují tím rychlost prodeje nemovitosti a vy se nemusíte o nic starat. 

Certifikovaný makléř s hodnocením 

Opravdu velké realitní sítě, jako je například RE/MAX, mají vybudovaný důkladný systém vzdělávání. Makléři prochází neustálým školením a prohlubují si své znalosti. Při hledání makléře se proto poohlížejte po takových, kteří se mohou pochlubit certifikací, nejlépe podle mezinárodních standardů ISO. Dalším důležitým vodítkem je i hodnocení ostatních klientů. U makléřů ze společnosti RE/MAX jsou na webu uvedena hodnocení přímo od klientů. Čím vyšší známka, tím profesionálnější přístup. 

Reklamační řád

Přesto se může stát, že se svým makléřem nebudete spokojeni. Proto je dobré vědět, jak v takovém případě postupovat. Zavedená realitní kancelář by měla mít nejen důkladný reklamační řád s možností prošetření konkrétního případu, ale nejlépe vlastního ombudsmana, který vás jako klienta bude zastupovat a hájit.  

Exkluzivní smlouva 

Jde o druh smlouvy, která zajistí, že nemovitost nesmí nabízet žádný jiný makléř. Je tedy jen na šikovnosti a schopnostech vašeho makléře, jak si s nemovitostí poradí. Zároveň je v jeho nejvyšším zájmu se o nemovitost řádně postarat. Správná exkluzivní smlouva by měla mít časové omezení. Majitel má tak zajištěno, že pokud by jeho nemovitost nebyla do určité doby prodána, může bez jakýchkoli problémů změnit makléře. 

Pozor si ale dejte na neúměrně dlouhé období (více než půl roku) nebo na nesmyslně vysoké sankce v případě výpovědi smlouvy. Opět platí, že seriózní realitní kancelář má jasně stanovené podmínky spolupráce. Zajímejte se proto o znění smlouvy i o všeobecné obchodní podmínky. A jakým makléřům byste se měli rovnou vyhnout? Pokud se setkáte s některým z uvedených "příznaků", pak realitního makléře raději vyměňte.

Makléř "garantuje" prodej 

Nikdo na světě vám nemůže stoprocentně garantovat, že vaši nemovitost prodá, a už vůbec ne okamžitě. Pokud se setkáte s tím, že vám makléř slibuje, že nemovitost prodá za pár dní, je to spíše důvod k okamžitému odchodu od jednání. To samé platí, pokud chce makléř prodat vaší nemovitost prvnímu zájemci. V současné době, kdy je poptávka obrovská, lze uspořádat například aukci. Potenciální zájemci mají možnost nabídnout cenu dle vlastní úvahy. Vítězem se zpravidla stává ten s nejvyšší nabídkou. Kromě toho lze zohlednit‑ i další parametry, jako je například platba v hotovosti. 

Absence komunikace 

Dobrý makléř by vám měl pravidelně podávat zprávu o stavu prodeje. Pokud jste o svém makléři již 14 dní nic neslyšeli, něco je špatně. Bohužel i dnes existují realitní makléři, kteří si vezmou do nabídky nemovitost, a půl roku se vůbec nic neděje. 

Nemluvte s majitelem o ceně 

Prodej nemovitosti je zcela transparentní a makléř musí být naprosto otevřený jak k prodávajícím, tak vůči kupujícím. Pokud vás makléř před prohlídkou upozorní, abyste s majitelem nemluvili o ceně prodávané nemovitosti, není něco v pořádku.

Různé ceny nabízené nemovitosti 

Stalo se vám, že jste na realitním serveru narazili na nemovitost, která vás zaujala, a pak na dalším serveru byla stejná nemovitost nabízena za úplně jinou cenu? Jak je to možné? Většinou k tomu dochází v případě, kdy se stejnou nemovitost snaží prodat více realitních kanceláří. Pokud jediný zájemce uvidí inzerát na více místech a pokaždé s jinou nabídkovou cenou, vyhodnotí nabídku jako podvodnou a o nemovitost okamžitě ztratí zájem. Ta se tak v nabídkách objevuje řadu měsíců a šance na prodej za tržní cenu se snižuje. Proto je prodej jedné nemovitosti skrze několik realitních kanceláří často k neprospěchu majitele.

Krásný domov se prodá lépe.

Uklizené soc. zařízení Uklizené soc. zařízení

Pokud se chystáte prodat váš dům či byt, měli byste věnovat pozornost i zdánlivě nepodstatným detailům. Právě ty se totiž mohou stát tím nejdůležitějším faktorem při rozhodování. 

Jednou z hlavních zásad při prodeji nemovitosti je čistota. Prodávat byt jako odpadní skladiště není vůbec dobrý nápad. Většinu zájemců odradíte při pohledu na první fotografii nemovitosti. O prodeji ale rozhodují i další drobnosti. Pokud máte v kuchyni nad sporákem několik nevzhledných skvrn, velký dojem na kupující to neudělá. O otřískaném nábytku nebo rozbitém stolu ani nemluvě. Dalším kamenem úrazu bývá dětský pokoj, který přirozeně nese historické následky toho, jak vaše děti vyrůstaly. "To, co pro vás znamená kus historie a pojí se s příjemnými vzpomínkami na minulost, to potenciálním zájemcům o koupi bude vadit. Nakonec to může rozhodnout o tom, že se raději poohlédnou po jiné nemovitosti," varuje Anna Černá

 Už mnohem méně lidí ale napadne, že úplně stejně snadno může dojem zkazit zahrada zaplavená listím z okolních stromů či zabahněný vjezd do garáže. Problém je samozřejmě v tom, že se na vlastní bydlení díváme očima, které jsou na takový stav zvyklé. Je těžké vžít se do role kupujících a vidět vlastní bydlení "z jiné perspektivy". Proto RE/MAX nabízí specializovanou službu, které se říká home staging. Jde o soubor opatření, která, jednoduše řečeno, pomohou vaše bydlení upravit tak, aby se v něm potenciální zájemce cítil co nejlépe. Mnohdy stačí jen naprosto drobné zásahy do interiéru, jako je například odstranění rodinných fotografií či jeho vymalování. V některých případech je ale nutný větší zásah. "Majitelův osobní vkus je v době prodeje spíše na škodu. Z bytu se stává produkt, který se musí líbit všem." Přitom home staging dokáže nejen vaše bydlení připravit pro nabídku, ale zároveň prokazatelně zrychluje dobu prodeje nemovitosti a zvyšuje její tržní hodnotu, vysvětluje Anna Černá

CO CENU NEMOVITOSTI URČITĚ NEZVÝŠÍ: 

• Ve většině případů se nevyplatí investovat do jakéhokoli dalšího vybavení - vestavěná skříň nebo například nová kuchyňská linka nemusí zvednout cenu dostatečně, a investice se tak stane nerentabilní. Naopak někteří makléři pracují s tím, že potenciálním zájemcům připraví vizualizace jejich budoucího domova, případně nechají nemovitost profesionálně nafotit včetně dekorací. Budoucí majitelé tak dostanou lepší představu o tom, jak by mohla nemovitost vypadat. Současně je taková prezentace nemovitosti zajímavější a zvýší počet zájemců. 

• Co může cenu dokonce snížit, je dezolátní stav bytu. Nutnost oprav a případných rekonstrukcí, plísně či další nepříjemnosti jsou přesně tím, co může v očích potenciálních zájemců snížit prodejní cenu. Doporučujeme tak zařídit veškeré potřebné opravy i menšího rozsahu. Kvalitní makléř bude mít kontakty na řemeslníky i hodinové manžely, kteří se o vše dokáží postarat. 

• V případě výrazně starších bytů je nutné nemovitost vyklidit a vybílit. Každý chápe, že prodávat byt po babičce je otázkou citové vazby. Ale i s tímto vám může makléř pomoci. Pokud se rozhodnete prodávat nemovitost "jak stojí", dojde pravděpodobně ke snížení očekávané prodejní ceny. V některých situacích a lokalitách by mohl nastat problém s prodejem obecně.

PROVIZE

Přátelé, již delší dobu jsem chtěla napsat článek o tom proč mít raději podepsanou zprostředkovatelskou smlouvu. Toto video z pořádu Černé ovce jasně vystihuje problematiku věci. 
Smlouva chrání hlavně Vás a potvrdí ústně dohodnuté podmínky mezi majitelem nemovitosti a zprostředkovatelem služeb. Vždy pracuji se smlouvou a má to své důvody.
Nenaleťte a vyberte si k prodeji vždy jen ty nejlepší. 

Odkaz na díl pořadu Černé ovce:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/218452801080418/0/56460-provize/

Home Staging

Home Staging

Jak prodat nemovitost za co nejlepší cenu?

Jistě jste už někdy slyšeli o pojmu „ Home Staging“. Jako většina věcí i toto k nám přišlo ze zahraničí, a jestliže to funguje všude jinde ve světe, bylo by naivní si myslet, že zrovna u nás to fungovat nebude.  A vězte, že to funguje.

A v čem Home Staging spočívá?

Jako většina věcí, je i Home Staging velmi jednoduchý. V našem případě to znamená zatraktivnit námi prodávanou nemovitost. Jde především o byt či dům. Ze stejného důvodu vám v supermarketu nasvítí uzeniny, protože se pak lépe prodávají, v autobazaru nablýskají auto, protože pak se lépe prodává.

Je to trochu alchymie.

Profesionální Home Staging není jenom to, že poklidíte. Je to o přesunu nábytku, vymalování, použití dekorací a mnoho dalších s tím spojených kroků. Ale pojďme z toho nedělat vědu a v prvním kroku si to zkusme zjednodušit.

Home Staging u nás.

Aby se nemovitost lépe prodávala, je potřeba aby toto provedl majitel nemovitosti společně s makléřem. Začíná to již při fotografování Vaší nemovitosti. Žádné boty v předsíni, kabáty na věšáku. Z kuchyně se odstraní volně ložené nádobí, utěrky, z lednice magnetky a podobně. V ložnici stačí ustlat, použít přehoz, dekorativní polštáře, odstranit z nočních stolků skleničky, budíky, šperky .... V obývacím pokoji naaranžovat polštářky, uklidit noviny, schovat ovladače atd. V koupelně odstranit hygienické potřeby, zavěšené žínky a ručníky … V dětském pokoji se urovná vše jako při vánočním úklidu. Prostě zůstane jen uklizeno, urovnané poličky, ustlaná postel, poklizené hračky. Jako třešnička na dortu poslouží čerstvě utržené květiny a důkladně vyvětraný prostor.

Co je cílem?  

Krátce řečeno zatraktivnění nemovitosti. A tohle každý profesionální makléř zná, ví a používá. Proto je dobré si od profesionálního makléře nechat poradit.

Neváhejte mne kontaktovat, ještě dnes.

Do 24 hodin Vám spočítám tržní cenu pro provedení Home Stagingu.

 

Vaše Anna Černá - realitní makléřka

Remax Synergy Teplice

kontakt: + 420 608 666 968

Makléř měsíce Únor 2018

Makléř měsíce Únor 2018 Makléř měsíce Únor 2018

Dnes se mi podařila úžasná věc. Splnila jsem si svůj cíl a stala se makléřkou měsíce Únor 2018. Děkuji za podporu a mentoring vedení kanceláře Milan Vršecký a Petra Vršecká, bez nich bych to nedokázala. Jedeme dál!  

RE/MAX Convention 2018

Je to přesně týden, kdy jsem měla tu čest zúčastnit se předávání cen na RE/MAX Convention 2018 

Skvělá motivace a inspirace pro následující rok  :) 
 

Teď, jako nikdy jsem připravená zařadit nejvyšší rychlost a dopřát Vám maximální servis při prodeji nemovitosti 

Související odkazy:

Úspěšný týden

Tento týden byl úžasný  

Dnes jsem pomohla najít vysněnou nemovitost dvoum skvělým lidem, klientovi v aukci získat více peněz za prodej nemovitosti  a podařilo se mi za 2 měsíce prodat nemovitost, kterou konkurenční RK prodávala přes rok  ☺ 

Věřím, že jste měli stejně úspěšný týden. Napište mi, co se povedlo Vám?  :) 

 

PENB

Co je PENB -průkaz energetické náročnosti budovy?

V současné době je PENB nezbytnou součástí prodeje nemovitosti, ale žádný strach. 

PENB máte v ceně mé provize, jeho cena se pohybuje od 2700,- do 10 000,- v závislosti na typu nemovitosti.

|